GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest eliminacja wad postawy i skrzywień kręgosłupa. 

Prawidłowe i systematyczne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych może ,w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa się zmniejszy. Gimnastyka korekcyjna  wpływa na wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha, które odpowiedzialne są za utrzymanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa w odpowiednich płaszczyznach ruchu.

 

WSKAZANIA:

Wady postawy ciała mogą brać swój początek z okresu okołoporodowego lub poporodowego. Częstymi schorzeniami z tych okresów są: dysplazja stawów biodrowych, stopa końsko-szpotawa, przetrwały kręcz szyi, porażenie splotu barkowego. Równie częste przyczyny wad postawy wynikają z nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas zabawy dziecka, nauki czy podczas siedzenia. Mogą być również następstwem: asymetrii, chorób wrodzonych, zaburzeń napięcia mięśniowego, zaburzeń w budowie kręgosłupa, lub kończyn np. nierówność kończyn dolnych, wady kolan lub innych chorób wpływających      na postawę np. zaburzenia neurologiczne, czy wady słuchu. Kolejną grupą dzieci kwalifikującą się do gimnastyki korekcyjnej są dzieci niemające wystarczającej dawki ruchu, często mające źle dobrane obuwie, które mogą być przyczyną płaskostopia, koślawości guzów piętowych, a nawet skrzywień kręgosłupa.

 

 

U dzieci systematyczne wykonywanie ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej w znaczącym stopniu może przyczynić się do profilaktyki oraz do skorygowania istniejących już wad postawy. Nieleczone wpływają na kształtowanie się wadliwej postawy ciała w późniejszym okresie życia. 

 

 

W prowadzeniu ćwiczeń korekcyjnych stawiamy na małe grupy do 5-6 dzieci. Kwalifikacja dzieci do grupy poprzedzona jest wcześniejszym szczegółowym badaniem w celu poznania problemów dziecka, zadecyduje ono o przynależności dziecka do określonej grupy korekcyjnej. Badanie pozwoli na stworzenie grup dzieci o podobnych typach schorzeń i dysfunkcjach dzięki czemu terapia będzie bardziej zindywidualizowana i efektywn